- nieprawidłowa higiena jamy ustnej
- uwarunkowania genetyczne
- palenie papierosów
- picie dużej ilości kawy i herbaty
- wady zgryzu
- źle wykonane plomby
- zła dieta bogata w węglowodany i nabiał
1. Skaling
Jest to najskuteczniejsza metoda usuwania kamienia nazębnego. Przeprowadza ją dentysta w gabinecie stomatologicznym. Najskuteczniejszy skaling to ten wykonany przy pomocy ultradźwięków, które wytwarzając drgania o wysokiej częstotliwości rozkruszają kamień.
Scaling jest całkowicie bezbolesny.
2. Piaskowanie
Stosuje się jako uzupełnienie skalingu. Pomaga usunąć resztki kamienia z tych trudno dostępnych miejsc. Polega na czyszczeniu zębów przy pomocy specjalnej piaskarki, która pod ciśnieniem, z odpowiednią ilością wody rozpyla na zębach drobny proszek.
Piaskowanie jest całkowicie bezbolesne.
3. Fluoryzacja
Po skalingu i piaskowaniu warto wzmocnić szkliwo dzięki fluoryzacji. Najprościej – trzeba zęby polakierować. Dentysta nakłada na powierzchnię zębów fluor, zostawia na kilka minut i gotowe!
Fluoryzacja jest całkowicie bezbolesna.
Skaling, piaskowanie i fluoryzację warto przeprowadzi 1-2 razy w roku. Jeśli palisz papierosy, czy pijesz dużo kawy lub herbaty zadbaj o profesjonalną higienę jamy ustnej przynajmniej raz na 3 miesiące.
Kamień nazębny trzeba usuwać nie tylko ze względów estetycznych – jest on o wiele groźniejszy! Powoduje stany zapalne, nadwrażliwość, krwawienie podczas jedzenia i mycia zębów, a także odsłanianie szyjek zębowych. W efekcie, narażasz się na paradontozę, która prowadzi do utraty zębów.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz